Dags för ägarmöten!

För er som inte har sett tidigare så samordnar Ralf Aspholm och Peter Gustafsson ägarmöten på ost- resp västkusten under november. Mötena är inte underordnade någon viss organisation utan utgår helt ifrån ägarnas önskemål och behov. 

Ägarmöte Väst den 2/11 dit Peter Gustafsson har kallat.

Ägarmöte Ost den 4/11 2009 i samband med båtmässan i Älvsjö:

Nu kallar vi alla ägare som älskar havskappsegling och som vill bidra till att utveckla havskappseglingen. Tanken är att vi skall träffas under trevligaoch informella former för att prata havskappsegling och hur vi som ägare kan påverka utvecklingen av havskappseglingen i Sverige. Tankar och förslag kan vi sedan föra fram till förbund och klubbar.

Exempel på frågor att diskutera:

  • Vilka race vill vi ha?
  • Hur vill vi att bra regattor ska organiseras?
  • Mästerskap?
  • Vilka heta åsikter finns det i ämnetIRC/LYS/ORC?
  • Kan vi samordna med västkusten?
  • mm

Maila  till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den och tala om att Du kommer! Glöm inte dina kontaktuppgifter samt vilkenbåt du äger.

Vi träffas i samband med Scandinavian BoatShow den 4 november klockan 17.00 i rum K22.

Kommer ni mellan 16.30-16.55 bjuder Atlantica på entrén!

17.00-17.20 Atlantica håller ett kortanförande kring ansvarsförsäkringar/skadereglering.

17.20-17.30 KSSS presenterar kort sina planerför tävlingarna sommaren -10

Därefter kör vi så länge vi har lust. Båtmässan invigs mellan 17.00 och 20.00 och vi som är förhandsanmälda på ägarmötet kommer att bjudas på dryck, tilltugg, mingel och lite skoj i deras Yacht Club om vi så önskar. 

Välkomna!

Ralf Aspholm

Sinergia 40/DataCom

Commodores Cup 2010
Säkerhet

Undersökning

Vad skulle intressera dig mest på Go for Speed i vinter?







Resultat